Kritizoval radnici, někdo ho zbil

30. června 2010

Jiří Štyler, předseda strany Hnutí pro Prahu 11, leží v nemocnici. Z útoku obviňuje radnici a developery

PRAHA Nejhlasitější překážkou developerských záměrů radnice v pražském Chodově a podnikatelů je Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). A tak není divu, že z pondělního útoku na svého předsedu obviňuje hnutí právě radnici.

Jiří Štyler byl v pondělí odpoledne na své zahradě, když k němu dorazil útočník a tupým předmětem jej praštil po hlavě. „Lékař mi řekl, že je to nejspíš rána boxerem,“ vzpomíná Petr Lukeš, člen HPP11. Štylera převezla po útoku sanitka do Thomayerovy nemocnice.

Podle svědka, který napadení viděl, nejdřív Jiří Štyler útočníka oslovil. „Muž s krátkými vlasy a kancelářskými deskami v podpaží zaútočil nečekaně, nebyl slyšet žádný křik. Poté utekl směrem k lávce přes dálnici u metra Chodov,“ vybavuje si svědek.

Štyler se už probral z bezvědomí. „Nyní leží na jednom z našich oddělení,“ odpověděla v úterý na dotaz LN mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová.

Policie událost prošetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví. „Zatím s pachatelem neznámým,“ potvrzuje mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Trestní oznámení na neznámého pachatele chce podat i HPP11, ihned po napadení svého šéfa ale naznačuje, kdo podle něj za akcí stojí. „Motivem by mohl být náš zájem o pozadí developerských projektů, výběrových řízení a podivných obchodů s pozemky Městské části Prahy 11 a Hlavního města Prahy,“ uvažuje člen hnutí Petr Lukeš.

HPP11, které má v úmyslu postavit kandidátku v podzimních komunálních volbách, totiž kritizuje současné vedení Chodova v čele se starostou Daliborem Mlejnským. Vposlední době jde zejména o stavbu mrakodrapu na Litochlebském náměstí a odprodej magistrátních pozemků podél Chilské ulice. Aktivisté poukazují na nízkou cenu, za niž firmy pozemky získaly, úředníci se brání odbornými posudky.

Vedení radnice nechce policii kazit práci Na minulém jednání zastupitelstva Prahy 11 se pak hnutí a ostatní zástupci občanských iniciativ pustili do obřího developerského projektu Porto Háje. Radnice od něj dává ruce pryč. Bylo to ale současné vedení radnice, kdo inicioval jednání a domluvu všech vlastníků pozemků, na nichž by měl mrakodrap a obchodní centrum s kancelářemi vyrůst.

Praha 11 na úvahy aktivistů o příčině útoku na Štylera nechce nijak reagovat. „Městská část se nebude k této politováníhodné události vyjadřovat a zasahovat do práce policie,“ řekl její mluvčí Josef Škvor. Mlčí také developerská firma Tweelingen. Ta stojí za projektem administrativního centra na Litochlebském náměstí. Její projektový manažer Michal Mezník si sice dotaz LN vyslechl, ale neodpověděl na něj.

Podle HPP11 nejde o první událost, kdy se je někdo pokusil zastrašit. „Před měsícem neznámý pachatel prořezal pneumatiky a poškodil skla automobilu dalšího našeho člena, Ladislava Kose,“ popisuje Petr Lukeš.

Pár hodin po napadení svého předsedy uvažovali členové hnutí, co dělat dál. „V činnosti ale budeme určitě pokračovat,“ prohlašují rozhodně.

ONDŘEJ STRATILÍK

  • Odkaz na článek v Lidových novinách
    Zpráva ČTK k útoku na pana Jiřího Štylera
    Vyjádření TOP09 k útoku na pana Jiřího Štylera
    Neprůhledné prodeje pozemků MČ Praha 11
    Regina Praha Rozhlas k prodejům na Praze 11